Cinsiyet Seçimi Nedir?

Home » Cinsiyet Seçimi Nedir?

CİNSİYET SEÇİMİ NEDİR?

Cinsiyet seçimi nedir? mi diye soruyorsunuz. Kıbrıs tüp bebek yaptırmayı planlıyorsanız, cinsiyet seçimi olarak bilinen bir işlemi duymuş olabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi cinsiyet seçimi, çiftlerin PGS/NGS testi yardımıyla bebeklerinin cinsiyetini seçmelerine olanak tanır. Aile dengesi olarak da adlandırılan cinsiyet seçimi teknolojisi, yüzde 100’e yakın doğruluk sağlar. Birçok çift, cinsiyete bağlı bazı rahatsızlıklardan kaçınmak için belirli bir cinsiyetten çocuk sahibi olmayı seçer.

Cinsiyet Seçimi Nasıl Çalışır?

Cinsiyet seçimi nedir sorusundan önce cinsiyet seçiminin nasıl çalıştığını bilmenizde fayda var. Bir embriyonun cinsiyeti, sperm tarafından taşınan kromozomlar tarafından belirlenir. Sperm, X veya Y kromozomunu taşıyabilirken, bir kadının yumurtası yalnızca X kromozomunu taşır. Hem spermden hem de yumurtadan (XX) bir X kromozomu elde edildiğinde, bir dişi üretilir. Sperm bir Y kromozomu (XY) sağladığında, bir erkek üretilir. Gebelik doğal olarak gerçekleştiğinde, kız veya erkek çocuk sahibi olma şansınız 50/50’dir. Bu oranları her iki yönde de artırmak için cinsiyet seçimi ile IVF‘yi düşünün.

Cinsiyet seçim süreci kontrollü bir laboratuvar ortamında başlar. Mikroskobik cam iğne ve lazer kullanılarak embriyoya zarar vermeden tek bir hücre çıkarılır. Hücrenin genetik yapısı daha sonra cinsiyeti belirlemek için mikroskop altında analiz edilir. Embriyonun genel kalitesi de bu zamanda belirlenebilir. Tercih edilen cinsiyetten yüksek kaliteli embriyolar daha sonra rahme transfer edilir.

Cinsiyet Seçimi İçin İyi Bir Aday Kimdir?

Cinsiyet seçmenin oldukça faydalı olabileceği bazı senaryolar vardır. Örneğin, gelecekteki çocuklarınız cinsiyete bağlı koşullar için yüksek risk altındaysa, istediğiniz cinsiyeti seçebilmek bu risklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bir cinsiyete veya diğerine sahip olmaya karşı güçlü hisleriniz varsa, cinsiyeti seçebilmek de avantajlı olabilir.

Cinsiyet Seçimi Hakkında Genel SSS

Cinsiyet seçimi herhangi bir risk oluşturur mu? Cinsiyet seçim süreci embriyo ve anne için güvenlidir.

Cinsiyet seçimi tüp bebek gerektirir mi? Evet, cinsiyet seçimi tüp bebek sürecinin bir bileşenidir.

Cinsiyet seçiminin maliyeti nedir? PGD/PGS kullanarak cinsiyet seçiminin ortalama maliyeti yaklaşık X.000 ila Y.000 Euro’dur.

Cinsiyet seçimi için kimler uygundur? Halihazırda tüp bebek tedavisi uygulanan herhangi bir hasta cinsiyet seçim testi yaptırmayı tercih edebilir.

Cinsiyet seçimi yasal mı? Evet, cinsiyet seçimi Kuzey Kıbrıs’ta yasaldır. Ancak, diğer bazı ülkelerde yasal değildir.

Cinsiyet seçimine hak kazanmak için zaten bir çocuğum olması gerekir mi? Genetik bir hastalığı önlemek için cinsiyet seçimi yapıldığında, işlem “tıbbi” olarak kabul edildiğinden başka bir çocuk sahibi olmanıza gerek yoktur. Aile dengesi için işlem yapılırsa elektif olarak kabul edilir. Cinsiyet seçimi için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için doktorunuza danışın.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri
Elite Tüp Bebek Merkezi
5.0
Elite Tüp Bebek Merkezi
Elite Tüp Bebek Merkezi
Gyno Life Tüp Bebek Merkezi
5.0
Gyno Life Tüp Bebek Merkezi
Gyno Life Tüp Bebek Merkezi
Girne Tüp Bebek Merkezi
5.0
Girne Tüp Bebek Merkezi
Girne Tüp Bebek Merkezi
Miracle Tüp Bebek Merkezi
5.0
Miracle Tüp Bebek Merkezi
Miracle Tüp Bebek Merkezi
Sakallı IVF Tüp Bebek Merkezi Hizmetinizde.
5.0
Sakallı IVF
Sakallı IVF

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir