Cinsiyet belirleme nedir, aşamaları nelerdir?

Home » Cinsiyet belirleme nedir, aşamaları nelerdir?

Cinsiyet belirleme nedir, aşamaları nelerdir?

Cinsiyet belirleme nedir, aşamaları nelerdir? derken ilk önce tüp bebekten bahsetmek gerekir. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi son yıllarda çok popüler olmaya başlayan bir tedavi trendi haline geldi. Çünkü insanlar artık eskiden olduğu gibi çok fazla sayıda çocuk sahibi olmuyorlar ve belli sayıda çocuk sahibi olabildikleri için bu çocukların cinsiyetlerini de seçmek isteyebiliyorlar. Burada öncelikli hedefimiz gerçekten ailenin dengelenmesi yönündedir hastalarımıza yaptığımız İlk görüşme sonrasında cinsiyet seçimi için gerçekten uygun bir çift ile karşı karşıya olduğumuz inancını taşırsak hastalarımıza bu tedavilere yönlendiriyoruz. Burada yaptığımız şeyin aslında tüp bebek tedavisinden Çok da fazla bir fark yok. En azından belli bir aşamaya kadar yapılan şey aynen normal bir tüp bebek tedavisi yapacağımız hasta da olduğu gibi birtakım hormon tetkiklerinin birtakım muayenelerin kadın hasta ve erkek hasta için tamamlanması gerekmektedir ki son anda bir takım ekstra problemler ile karşılaşmayalım. Bu tetkikleri tamamlayan hastamız tedavi programına alınıyor aynı tüp bebek tedavisindeki gibi tedavisinin belli bir süresinde yine bir takım ilaçlar kullanıyor ve yumurta geliştirmeyi hedefliyoruz.

Yumurta gelişimini tamamlayan hastalardan küçük bir anestezi altında sedasyon anestezi altında kadın hastadan yumurtalar bir iğne vasıtasıyla toplanıyor. Hastanın herhangi bir tarafı kesilmiyor. Yumurtalar toplandıktan sonra aynen normal tüp bebek tedavisindeki gibi eşin vermiş olduğu örnekteki seçilen spermlerle dölleme işlemi yapılıyor ve embriyo gelişimi yani bebek gelişimleri takip ediliyor. Gelişimini tamamlayan embriyolardan biyopsi yöntemi bile bir parça alınıp genetik laburatuvarına gönderiliyor. Genetik birimindeki ilgili genetisyenler bu hücrelerin üzerinde çalışarak bu hücrelerin sadece cinsiyet kromozomu değil cinsiyet kromozomları ile beraber dünya üzerinde yaşamda bağdaşan yani yaşamla beraber mümkün olan genetik hastalıkların kromozomal yani genetik sayı ile ilgili hastalıkların büyük bir kısmını kapsayan bazı kromozomlara da beraberinde bakabilmektedirler. Genetik testler sonunda sağlıklı embriyolar ile sağlıksız embriyolar ayrılmış oluyor. Daha sonra elde edilen sağlıklı embriyoların cinsiyetlerine bakılabiliyor. Sağlıklı olan ve seçilen ebriyolar 5. günün sonunda embriyolar transfer ediliyor.

Cinsiyet Seçiminde Başarı

Cinsiyet seçiminde başarı için en önemli etken kadının yumurta rezervidir. Kadının yumurtalık rezervi fazla ise başarı oranı daha yüksektir. Genellikle cinsiyet seçimi isteyen kişiler çocuk sahibi olmuş kişilerdir. Yumurta sayısı ne kadar fazla ile sağlıklı ve istenilen cinsiyette çocuk sahibi olmak çok daha kolaydır. Kadınların yaşı ilerledikçe yumurta rezervi azalıyor. Zaman zaman yumurta kelitesin de belli bir yaştan sonra düşmeler görülebiliyor. Kıbrıs tüp bebek merkezleri ile cinsiyet seçiminde başarıyı arttırabilirsiniz. 25 yaşında bir kadın ile 35 yaşında bir kadın arasındaki yumurta kalitesi çok farklıdır. Hastaların yumurta kelitesini ve sağlık durumunu incelemek için hastalar ile ön görüşme yapılması gerekmektedir. Tedavi sonunda hazırlanan embriyolar anneye transfer edilmektedir. Genellikle 2 veya 3 embriyo transferi yapılır. Tek embriyo transferi ile ortalama başarı %35 ile %45 arasında. Çift embriyo transferi ile başarı %55 ile %60. 3 embriyo transferi ile başarı %70 e kadar çıkabiliyor.

 

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri
Miracle Tüp Bebek Merkezi
5.0
Miracle Tüp Bebek Merkezi
Miracle Tüp Bebek Merkezi
Sakallı IVF Tüp Bebek Merkezi Hizmetinizde.
5.0
Sakallı IVF
Sakallı IVF
Yakın Doğu Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi
5.0
Yakın Doğu Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi
Yakın Doğu Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi
Dünya Tüp Bebek Merkezi
5.0
Dünya Tüp Bebek Merkezi
Dünya Tüp Bebek Merkezi
Elite Tüp Bebek Merkezi
5.0
Elite Tüp Bebek Merkezi
Elite Tüp Bebek Merkezi

Read More

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir